Salmonella wciąż powszechna

W XXI wieku wydaje nam się, że niektóre choroby odeszły już do lamusa. Za takie relikty przeszłości uznaje się powszechnie trąd, gruźlicę… a przecież są to choroby ciągle znajdujące się pośród nas. Oczywiście częściej dotyczą krajów trzeciego świata, o niższym standardzie higienicznym, ale np. salmonella często pojawia się także w Polsce.

Salmonella – mała bakteria, groźna choroba

Takie choroby ciągle zbierają żniwo pośród ludzi z całego świata. Przykładem jednej z takich chorób jest salmonelloza. Cóż o niej wiemy? Większość z nas dość niewiele. Przede wszystkim nieraz mylimy ją z chorobą pasożytniczą, gdy tymczasem salmonelloza to choroba bakteryjna spowodowana przez pałeczki paraduru. Źródłem infekcji jest przede wszystkim żywność skażona odchodami zakażonych zwierząt. Najczęściej do zakażenia dochodzi po zjedzeniu nieumytych jaj, albo surowego mięsa drobiowego.

Jak wyglądają objawy salmonelli?

Czym charakteryzuje się salmonelloza? Przede wszystkim trzeba nadmienić, że może się objawić na naprawdę różne sposoby. Przede wszystkim najbardziej popularna jest postać żołądkowo – jelitowa. Występują w niej klasyczne objawy, takie jak: biegunka, bóle brzucha, wymioty, stan podgorączkowy lub gorączka, ból w prawym albo czasem w lewym dole biodrowym. W badaniu przedmiotowym można czasem nawet zaobserwować objawy otrzewnowe.

Reasumując, ta postać może wyglądać dość podobnie do zapalenia wyrostka, więc należy to wykluczyć. Objawy rozwijają się w ciągu 8 do 36 godzin od spożycia zakażonego pokarmu. Warto wspomnieć o tym, że salmonella u dzieci, jeśli przebiega z biegunką i wymiotami, może prowadzić do groźnego dla życia odwodnienia, konieczna jest zatem hospitalizacja.

Salmonelloza jest dość podstępną chorobą i czasem przebiega inaczej niż pod klasyczną postacią. Rzadko, niemniej jednak jest to możliwe, mamy do czynienia z postacią septyczną – groźną dla życia, przebiegającą z hipotonią, septyczną gorączką, tachykardią, zaburzeniami świadomości i odwodnieniem.

Czasem także salmonelloza ma postać narządową. Wówczas salmonella może zająć praktycznie każdy narząd dając przeróżne objawy, jak np. zapalenie gardła, zapalenie płuc, wsierdzia, mózgu itd.

Rozpoznanie salmonellozy

Jak zatem widać, objawy salmonelli nie są zbyt specyficzne. Istnieje bowiem bardzo wiele chorób, które przebiegają z gorączką, wymiotami, biegunką… i zdecydowanie nie każda z nich jest od razu salmonellozą. Dlatego też konieczne jest badanie kału, które na dodatek trzeba powtórzyć od 3 do 5 razy, bowiem nawet w trakcie choroby, okresowo bakterie nie są widoczne w kale.

Leczenie salmonelli

Co jest szczególnie istotne, przy postaci żołądkowo – jelitowej salmonelli nie podaje się antybiotyków, pomimo tego, że jest to w zasadzie choroba bakteryjna. Antybiotyki mogą bowiem spowodować przejście choroby w staj utajony, czego bardzo się obawiamy. Postacie narządowe i sepsę oczywiście leczymy już antybiotykami. Dodatkowo stosuje się leczenie objawowe, w tym przede wszystkim odpowiednie nawadnianie.

Salmonella u dzieci

W kwestii salmonelli u dzieci warto jeszcze zapamiętać, że jest to grupa społeczna, która ze względu na dość niską świadomość higieny, jest szczególnie podatna na zakażenie.
Należy zatem uczyć dzieci już od małego myć ręce przed posiłkiem i po wyjściu z toalety. Pamiętajmy także, że u dzieci, szczególnie małych, objawy mogą być jeszcze mniej specyficzne. Jeśli zatem coś niedobrego dzieje się z maluchem, warto zasięgnąć porady u pediatry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *