Najlepsze domowe maseczki na trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest bardzo uciążliwą chorobą skóry twarzy. Pojawia się u osób dorosłych, zazwyczaj kobiet, w postaci rumienia na czole, nosie, policzkach i brodzie. Mimo, że jest nieuleczalny, stopień jego nasilenia można, a nawet trzeba łagodzić nie tylko lekami, ale również dietą i odpowiednią pielęgnacją.

Leczenie trądziku różowatego

Przyczyny powstawania choroby nie są do końca znane. Poważna rolę odgrywają tu zaburzenie naczynioruchowe, geny oraz alergie, nadciśnienie tętnicze krwi lub schorzenia żołądkowe. Leczenie trwa długo. Nawet zaleczony może powrócić. Dlatego ważne jest, żeby leczyć chorobę nie tylko farmakologicznie, ale wspomagając się właściwą dietą oraz prawidłową pielęgnacją. W innym wypadku choroba może powrócić po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach. Ogólne leczenie farmakologiczne opiera się na miejscowym leczeniu antybiotykami. Jeśli nie zadziałają, włącza się retinoidy. Jeśli na twarzy pojawiają się guzy, konieczne jest leczenie chirurgiczne i zabieg usuwania narośli. Inna możliwość to leczenie laserem.

Uzasadniona dieta

Dieta wymaga włączenia do jadłospisu produktów bogatych w substancje odżywcze, w tym wypadku witaminy A, E i C oraz zdrowe tłuszcze. Witamina A wpływa na wzrost zdolności regeneracji komórek skóry. Znajdziemy ją w jajach i tłustych rybach oraz niektórych owocach i warzywach takich jak brokuły, marchew, czerwona papryka. Witamina C zapobiega starzeniu się skóry i poprawa jej stan. Uszczelnia naczynia krwionośne. Znajduje się w cytrusach, czarnych porzeczkach i truskawkach. Witamina E nawilża skórę, niweluje zmiany skórne i blizny. Są w nią bogate m.in. oleje roślinne, pestki, nasiona i orzechy. Nienasycone kwasy tłuszczowe  zdecydowanie poprawiają stan skóry oraz sprzyjają budowaniu prawidłowej odporności organizmu. Są obecne są w tłustych rybach morskich (np. łosoś, śledź, makrela), olejach roślinnych, oliwie z oliwek, a także nasionach i orzechach.

Naturalne maseczki na trądzik różowaty

Cerę trądzikową należy kurować delikatnymi kosmetykami, najlepiej naturalnymi, ponieważ środki chemiczne mogą podrażnić skórę. Do tego celu zalecane są dermokosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej. Z tego powodu również domowe maseczki na trądzik różowaty przygotowane m.in. z miodu, kurkumy czy płatków owsianych stosowane regularnie skutecznie pomogą zredukować albo złagodzić stan zapalny.

Kurkuma i jogurt. Kurkuma jest dobrze znana z powodu właściwości przeciwbakteryjnych i leczniczych. Maseczkę robimy z z 1 łyżeczki kurkumy i 1 łyżki jogurtu naturalnego lub miodu. Mieszamy starannie składniki i nakładamy gotowa papkę na umytą i wysuszoną buzię. Po 20 minutach spłukujemy.

Lukrecja i aloes. Kolejna bardzo skuteczna maseczka wykorzystuje lukrecję, ponieważ lukrecja koi skórę i przywraca jej odpowiedni kolor. Do przygotowania maseczki bierzemy 1 łyżkę sproszkowanej lukrecji, 1 łyżkę miodu oraz 1 łyżkę czystego żelu aloesowego. Po wymieszaniu nakładamy na twarz. Zmywamy po 15 minutach.

Płatki owsiane i woda. Płatki owsiane działają przeciwzapalnie i nawilżająco, tak więc wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego skóry. Mieszamy 1/2 szklanki sproszkowanych płatków owsianych z 1/4 szklanki wody. Nakładamy na twarz na 20 minut, a następnie spłukujemy chłodną wodą.

Miód. Miód ma właściwości przeciwbakteryjne, silnie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jednocześnie silnie nawilża skórę. 2 łyżki prawdziwego miodu z mieszamy z 1 łyżką oliwy z oliwek i 1 1/2 łyżeczki pełnego mleka. Pozostawiamy na twarzy na 10 minut, po czym spłukujemy.

Zielona herbata. Zmniejsza nadreaktywność skóry na promienie UV, a także zmniejsza zaczerwienienie. Parzymy 2 szklanki zielonej herbaty. Po ostudzeniu wstawiamy na pół godziny do lodówki. Następnie nasączamy ręcznik zimnym płynem i przykładamy na kilka minut do twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *