Hormony tarczycowe a łysienie

Hormony tarczycowe a łysienie

Wypadanie włosów jest coraz częstszym problemem dotykającym zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyn łysienia jest wiele: od genetycznych, przez urazy mechaniczne, do chorób skóry. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że zaburzenia hormonów tarczycy także mogą spowodować łysienie.

Tarczyca

Tarczyca jest narządem, którego prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle ważne dla ludzkiego organizmu. Jednocześnie każde zaburzenie jego działania wpływa na wiele procesów w naszym ciele. Tarczyca produkuje dwa rodzaje hormonów- tyroksynę i trójjodotyroninę. Jej odpowiednie działanie ma ogromny wpływ na przemianę materii, transport wody w organizmie i przemianę tłuszczów oraz cholesterolu. O wadze tarczycy dla ludzkiego organizmu świadczy fakt, że jest ona ściśle związana z przysadką mózgową, która wydzielając hormon TSH uaktywnia tarczycę do dalszego działania.

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy nie ma wpływu na włosy i ewentualny proces łysienia. Natomiast w sytuacji zaburzeń hormonów, zarówno ich zbyt dużego, jak i niskiego poziomu, zauważany jest ścisły związek ze zjawiskiem wypadania włosów.

Zaburzenia hormonów tarczycy a łysienie

Każde zaburzenie w wydzielaniu hormonów przez tarczycę wpływa na stan włosów. W przypadku schorzenia, jakim jest niedoczynność tarczycy, czyli zbyt małe stężenie poziomu hormonów włosy stają się suche i łamliwe a wypadanie włosów jest o wiele bardziej intensywne. Zbyt niski poziom hormonów wpływa na zaburzenie procesu przemiany materii w organizmie. Najczęściej przejawia się to wzrostem wagi przy utracie apetytu. Jednocześnie zaburzenia przemiany materii następują w komórkach włosa, tym samym powodując przechodzenie większości z nich z fazy wzrostu do fazy telogenu, czyli spoczynku. Faza ta charakteryzuje się stopniowym zanikiem mieszków włosowych i wypadaniem włosów. Sytuację potęguje dodatkowo spowodowany zaburzeniami hormonalnymi obrzęk tkanki podskórnej, który jest przyczyną niedoborów w odżywianiu włosa.  W przypadku niedoczynności tarczycy proces wypadania włosów rozpoczyna się około 4 miesiące od startu choroby.

Cierpisz na podobną dolegliwość? Sprawdź Rodzaje chorób włosów.

Nie tylko niedoczynność tarczycy wpływa na wypadanie włosów. Także zwiększony poziom hormonów w przypadku schorzeń związanych z nadczynnością tarczycy działa niekorzystnie na komórki włosów. W przypadku nadczynności włosy stają się cienkie i jedwabiste. Natomiast wpływ na mieszki włosowe przy tym schorzeniu jest taki sam, jak w przypadku niedoczynności tarczycy – włosy o wiele szybciej wchodzą w fazę spoczynku, stają się słabsze i wypadają. O tym, że łysienie wiąże się z nadczynnością tarczycy może świadczyć ubytek włosów w okolicy czoła.

Leczenie łysienia przy zaburzeniach hormonów tarczycy

W przypadku zdiagnozowania niedoczynności lub nadczynności tarczycy leczenie łysienia opiera się na likwidacji jego przyczyny – czyli zaburzeń hormonalnych. Niezbędne są wizyty nie tylko o dermatologa, ale przede wszystkim u endokrynologa, który zaleci odpowiednią kurację hormonalną. W miarę postępów w leczeniu i unormowaniu poziomów tarczycy włosy przestają przechodzić w fazę spoczynku i następuje ich uzupełnienie.