Hiperandrogenizm to choroba występująca u kobiet – jest związana z nadmiernym wydzielaniem androgenów. Wiąże się ona z osłabieniem cech charakterystycznych dla płci żeńskiej przy jednoczesnym zwiększeniu cech typowych dla płci męskiej. Objawy hiperandrogenizmu są różne i często występują razem, choć nie zawsze w równie intensywnym nasileniu.
Androgeny, czyli męskie hormony płciowe, są wytwarzane nie tylko u mężczyzn – występują w małej ilości również w ciele kobiet. To dzięki androgenom wykształcają się męskie narządy płciowe oraz takie cechy jak owłosienie ciała i jego budowa. Również za męski tembr głosu odpowiadają właśnie androgeny. Jeśli poziom tych hormonów u kobiet jest za wysoki, to zaczynają się przykre problemy, takie jak na przykład łysienie czy owłosienie twarzy. Kobiety cierpiące na hiperandrogenizm odznaczają się też męską budową ciała, mają zaburzenia związane z cyklem miesięcznym i często ciężko jest im zajść w ciążę.
Nadmiar męskich hormonów jest spowodowany kilkoma czynnikami – jednym z nich jest zespół policystycznych jajników, a także czynnościowa hiperandrogenizacja jajników. Problem może pojawić się także u kobiet z przerostem nadnerczy oraz gdy wchodzą one w okres menopauzy. Jest to związane z tym, że w tym czasie organizm produkuje mniej żeńskiego hormonu płciowego, czyli estrogenu.