Endokrynologia a hirustyzm

Co to jest hirustyzm?

Hirsutyzm to występowanie nadmiernego owłosienia na twarzy i ciele – zaburzenie uwarunkowane zmianami hormonalnymi lub dziedziczone.
W efekcie działania androgenów – hormonów męskich, u kobiet pojawia się owłosienie typu męskiego na twarzy, brzuchu, klatce piersiowej. Popularne sposoby usuwania tego typu owłosienia są mało skuteczne i dają krótkotrwały rezultat.

Hirsutyzm wywołany zmianami hormonalnymi może być przejawem różnych schorzeń.
Zmiany hormonalne, skutkujące pojawieniem się nadmiernego owłosienia mogą zachodzić w przebiegu nowotworów złośliwych, w przypadku wystąpienia zespołu Cushinga czy wystąpienia zespołu jajników policystycznych. Nadmierne owłosienie może pojawić się również u kobiet w okresie menopauzy oraz u osób przyjmujących niektóre leki.
W przypadku wystąpienia hirsutyzmu o podłożu chorobowym należy zastosować odpowiednie leczenie, właściwą kurację hormonalną bądź po prostu wyeliminować niektóre leki.

Jeśli hirsutyzm nie ma podłoża chorobowego a genetyczne, to z punktu widzenia medycznego nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, wpływa natomiast na jakość życia osoby dotkniętej tym problemem, na nastrój i samopoczucie psychiczne. Osoby dotknięte hirsutyzmem typu genetycznego skazane są na dożywotnią walkę z nadmiernym owłosieniem przy pomocy mniej lub bardziej skutecznych metod.

Hirsutyzm to przede wszystkim ogromny problem estetyczny.

sprawdź – Portal wiedzy o zabiegach estetycznych

Wiemy przecież, że współczesny kanon piękna nie uwzględnia zbędnego owłosienia – zwłaszcza u kobiet, dlatego niezmiernie ważne jest propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska aby osoby, których ten problem dotyczy czuły się piękne i w pełni akceptowane takimi jakie są.