Czym zajmuje się lekarz endokrynolog?

endokrynolog
endokrynolog

Wiele ze specjalizacji lekarskich ze względu na swoje skomplikowane, fachowe nazewnictwo powoduje trudności w rozszyfrowaniu, z jakimi problemami można się do danego lekarza udać. Wśród tych specjalizacji znajduje się endokrynologia. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale jest to lekarz, u którego leczą się miliony Polaków.

Czym zajmuje się endokrynolog?

Lekarz endorynolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju problemów związanych z pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli: przysadki mózgowej, grasicy, tarczycy, przytarczyc, nadnerczy, trzustki oraz jajników u kobiet i jąder u mężczyzn. Do najbardziej znanych schorzeń, których rozpoznawaniem i leczeniem zajmuje się endokrynolog, zalicza się m.in. nadczynność bądź niedoczynność tarczycy (w tym także chorobę Hashimoto), związane odpowiednio z nadmiernym lub zbyt małym produkowaniem hormonów przez tarczycę, niedoczynność lub nadczynność przysadki mózgowej (w tym drugim przypadku prowadzącą do akromegalii), zespół Cushinga związany z nadmiernym produkowaniem kortyzolu przez nadnercza bądź chorobę Addisona związaną z uszkodzeniem nadnercza ze względu na zbyt niską produkcję kortyzolu. W trakcie dokonanego badania lekarz endokrynolog może także wykryć zaburzenia pracy trzustki i związaną z tym cukrzycą typu 1 lub typu 2. Wówczas pacjent jest najczęściej kierowany do specjalisty od leczenia cukrzycy – lekarza diabetologa.

Kiedy warto jest udać się do endokrynologa?

Do endokrynologa, warto jest udać się w przypadku podejrzenia nieprawidłowego działania jednego z gruczołów. Objawów jest wiele, ale o ile podejrzewamy, że nie dotyczą one innych schorzeń, do endokrynologa warto jest zwrócić się np. w związku z szybkim przyrostem lub gwałtownym spadkiem masy ciała, nadmierną sennością lub problemami ze snem i związaną z tym nadpobudliwością bądź niepokojem, drżeniem rąk, nadmiernym uczuciem chłodu, nadpotliwością, zbyt dużym popędem płciowym lub jego brakiem, natomiast u kobiet – zaburzeniami miesiączkowania, a u dzieci – problemami z zahamowaniem lub nadmiernym wzrostem, zaburzeniami proporcji ciała lub przedwczesnym dojrzewaniem.

Wszystkie z tych problemów mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu jednego z gruczołów.

Objawów, które mogą świadczyć o problemach z pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego jest więc tak wiele, że ciężko jednoznacznie określić czy kwalifikują się one do wizyty u endokrynologa. Jeśli nie ma się 100% pewności, warto jest w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Na bezpośrednią wizytę u endokrynologa trzeba się jest zdecydować mimo wszystko w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów, jeśli wcześniej schorzenia związane z gruczołami wewnętrznymi występowały w rodzinie. Problemy z pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego mogą być bowiem dziedziczone.

Im wcześniej nieprawidłowości w ich działaniu lub związane z nimi choroby zostaną wykryte, tym większa szansa na skuteczne ich leczenie. Najlepsze wyniki osiąga się u dzieci, u których endokrynolog w odpowiednim czasie postawił diagnozę i wdrożył właściwą terapię.