Jak rozpoznać stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane to choroba, która powoduje uszkodzenia w układzie nerwowym. Leczenie tego schorzenia nadal opiera się na spowalnianiu zmian. W jaki sposób objawia się ta choroba i dlaczego stosowana obecnie terapia nie likwiduje jej przyczyn?

Stwardnienie rozsiane uważane jest zwykle za schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Inni badacze uznają, że przyczyną występowania choroby może być także infekcja. W dzisiejszych czasach nadal trudno jest ustalić przyczyny choroby, tym samym przeciwdziałanie im jest obecnie niemożliwe.

Uważa się, że schorzenie to może być wynikiem działań czynników genetycznych i środowiskowych – coraz większa ilość zanieczyszczeń może przyczyniać się obecnie do występowania różnych chorób. Przyczyną występowania objawów w przypadku stwardnienia rozsianego jest niszczenie osłonki mielinowej nerwów. To sprawia, że dochodzi do zakłóceń przepływu impulsów elektrycznych płynących z mózgu.

Objawy stwardnienia rozsianego

W przypadku takiego schorzenia układu nerwowego, jak stawrdnienie rozsiane objawy obejmują przede wszystkim drętwienie oraz zburzenia w odczuwaniu bodźców. Osoba cierpiąca na stwardnienie rozsiane może mieć problemy z chodzeniem, słuchem i wzrokiem. Objawy w okresie trwania choroby nie muszą być nasilone przez cały czas.

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego nie jest rzeczą łatwą. Obecnie nadal do postawienia diagnozy dochodzi poprzez eliminację innych schorzeń, które mogą wywoływać podobne objawy. Warto bowiem pamiętać, że podane wyżej dolegliwości w przypadku stwardnienia rozsianego nie są charakterystyczne tylko dla tej choroby. Podobnie mogą ujawniać się inne schorzenia układu nerwowego, przykładem jest choćby stwardnienie rozsiane boczne, które zwykle ma poważniejsze konsekwencje. Dlatego też w przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości najlepiej jest zgłosić się do lekarza.

Leczenie stwardnienia rozsianego

Leczenie stwardnienia rozsianego polega przede wszystkim na minimalizowaniu objawów tej choroby. Najbardziej znanym lekiem w przypadku tego schorzenia jest interferon beta 1b. W celu łagodzenia objawów podaje się również hormon, który jest produkowany przez przysadkę mózgową. W terapii często wykorzystuje się także kortykosteroidy, jednak muszą być one przyjmowane wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Więcej: http://sm.net.pl/leczenie-stwardnienia-rozsianego/

W przebiegu leczenia stwardnienia rozsianego można stosować również metody naturalne. W celu zmniejszenia objawów choroby, lekarz może zalecić stosowanie specjalnej diety. Doradza się zmniejszenie kaloryczności codziennego jadłospisu oraz wprowadzenie produktów bogatych w kwasy omega-3.

Wśród alternatywnych metod leczenia stosuje się również mieszanki ziołowe, w skład których wchodzą między innymi korzeń lukrecji i korzeń mniszka lekarskiego.

Niezbędnym elementem leczenia stwardnienia rozsianego jest rehabilitacja. Pomaga ona przede wszystkim w tym, by osoba cierpiąca na stwardnienie rozsiane zachowała pewną samodzielność w poruszaniu się. Zdarza się, że osoba cierpiąca na stwardnienie rozsiane musi poruszać się na wózku inwalidzkim – w takich przypadkach rehabilitacja również jest konieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *