Diagnostyka dny moczanowej

Dna moczanowa może pojawić się nagle, w postaci przeszywającego bólu stawu. Bardzo często równie szybko mija, jednak niemal zawsze pierwszy atak wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza, który będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować dolegliwość. Pierwszym czynnikiem pozwalającym określić, czy pacjent cierpi na dnę moczanową jest właśnie obecność intensywnego bólu połączonego z obrzękiem występującego na przemian z okresami pozbawionym objawów.


Wstępna diagnoza dny moczanowej

Początkową diagnozę dny moczanowej opiera się o powierzchowne badania fizyczne pacjenta oraz wstępną rozmowę. Dodatkowo wspomóc można się badaniem krwi i moczu, ponieważ pozwala ono określić poziom kwasu moczowego w organizmie, a także jego obecność w moczu. Jednak wynik wstępnej diagnozy może być mylący, ponieważ poziom kwasu moczowego bywa zwodniczy. Bardzo często jest on podwyższony nawet u ludzi zdrowych, a w wyniku ataku dny moczanowej jego ilość w organizmie chorego może być prawidłowa lub nawet obniżona.

Pobieranie płynu stawowego

Bardzo ważnym etapem badania oraz najpewniejszym sposobem na poprawne zdiagnozowanie dny moczanowej jest zbadanie płynu stawowego, obecnego w dotkniętym dną moczanową stawie. Płyn pobiera się za pomocą igły, którą lekarz nakłuwa staw i wciąga substancję do strzykawki. Badanie płynu stawowego opiera się na wykryciu obecności i określeniu ilości kryształów kwasu moczowego. Potwierdzenie ich znalezienie daje pewną diagnozę dny moczanowej, jednak nawet jeżeli nie stwierdzono ich obecności, pacjent nadal może być chory.

Diagnostyka zaawansowanej dny moczanowej

Pobranie płynu stawowego pozwala ponadto na wykluczenie ewentualnej infekcji stawu, a obecność kryształów kwasu moczowego rozpoznać można również w tzw. guzkach dnawych, które pojawiają się w późniejszej fazie zaawansowania dny moczanowej. Wówczas zarówno diagnostyka, jak i leczenie dny moczanowej opiera się na śledzeniu zdjęć rentgenowskich stawów zajętych przez chorobę. Uwidaczniają one guzki i uszkodzenia kości oraz stawów, są jednak nieprzydatne w początkowych fazach dny moczanowej. Są natomiast pomocne w wykluczeniu innych chorób, których objawy przypominają te wywoływane przez dnę moczanową.

Ostateczne rozpoznanie

Lekarz wydaje opinię o prawidłowym rozpoznaniu dny moczanowej, jeśli odnotuje przynajmniej kilka pewnych objawów. Należy do nich przede wszystkim obecność charakterystycznych kryształów kwasu moczowego, które uwidocznione zostają podczas badania mikroskopowego płynu stawowego. Podagra zostaje potwierdzona jeżeli u pacjenta wystąpił więcej niż jeden atak i stan zapalny stawu, a także osiągnął on swój maksymalny stan w ciągu doby i objawił się wyłącznie w pojedynczym obszarze.

Zobacz też: Objawy Podagry (http://www.podagra.net.pl/informacje/objawy-podagry/)

Dodatkowe objawy dające lekarzowi potwierdzenie dny moczanowej to m.in obecność zaczerwienienia, obrzęku, a w późniejszych stadiach choroby także guzków. Decydujące znaczenie mają także zmiany w tkankach widoczne na zdjęciach rentgenowskich oraz znacznie podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi pacjenta.

Jedno przemyślenie nt. „Diagnostyka dny moczanowej


  1. Dna moczanowa objawia się tak, że w dużej mierze leki na nią nie działają, bo w przeważającej większości one nie robią nic, żadnych zmian, tylko powodują, że objawy dny moczanowej nie są tak intensywne. Ale samo leczenie wiele nie zmienia, można tylko czekać i to bezsilnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *