Czym cechuje się łysienie androgenowe?

Łysienie to częsty problem – estetyczny, ale często także zdrowotny. Może bowiem wynikać z niewłaściwej pielęgnacji włosów czy niedoborów niektórych witamin lub minerałów, ale bywa często symptomem problemów zdrowotnych. Doskonałym tego przykładem jest łysienie androgenowe, będące manifestacją poważnych zaburzeń hormonalnych. Niekorzystny wpływ na włosy, prowadzący do ich ścieńczenia i wzmożonego wypadania wywierają bowiem androgeny – męskie hormony płciowe. U mężczyzn syntetyzowane są przez jadra i korę nadnerczy, a u kobiet niewielkie ich ilości produkują jajniki i nadnercza.


Czym wyróżnia się łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U panów najczęściej pojawia się w wieku 20 – 30 lat i stopniowo prowadzi do całkowitej utraty włosów na czubku głowy oraz w okolicy czoła, tworząc charakterystyczne zakola. Natomiast u kobiet dochodzi do stopniowego przerzedzenia włosów, rozproszonego na szczycie głowy. Łysieniu androgenowemu u kobiet towarzyszą inne charakterystyczne objawy:

  • zmiany trądzikowe i nasilony łojotok skóry
  • hirsutyzm: obfite owłosienie na całym ciele, także w okolicach, gdzie fizjologicznie brak u kobiet zarostu: na brzuchu, piersiach, twarzy czy plecach
  • zaburzenia miesiączkowania, mogące skutkować problemami z zajściem w ciążę

O ile u mężczyzn łysienie androgenowe jest najczęściej uwarunkowane genetycznie, o tyle u kobiet towarzyszy zaburzeniom hormonalnym, zwłaszcza prowadzącym do spadku estrogenów w organizmie: menopauzie, zespołowi Cushinga, zespołowi policystycznych jajników czy guzom jajników.

Więcej o łysieniu androgenowym: http://androgenowe.net.pl/

Leczeniem łysienia androgenowego, jak i każdego innego typu łysienia, zajmuje się trycholog. Farmaceuta polecający suplementy wzmacniające włosy czy kosmetyczka oferująca zabiegi wzmacniające mogą odegrać jedynie rolę pomocniczą. Kluczowe jest właściwe rozpoznanie przyczyn łysienia i wdrożenie odpowiedniej terapii, a to może uczynić jedynie specjalista od włosów – trycholog. Przeprowadzając dokładny wywiad i badania dermatologiczne trycholog ocenia stan zdrowia, skóry włosów, ujść mieszków włosowych i łodyg włosa. Dzięki temu leczenie jest bardzo skuteczne. Jak leczy się łysienie androgenowe? W leczeniu tego typu łysienia wykorzystuje się antyandrogeny i inhibitory enzymu przekształcającego testosteron do dihydrotestosteronu DHT, jego bardzo aktywnej biologicznie pochodnej. Stosowany jest doustnie finasteryd, u kobiet dodatkowo – doustna antykoncepcja hormonalna. Można stosować spironolakton – lek obniżający ciśnienie i zmniejszający syntezę androgenów. Ponadto zewnętrznie stosuje się preparaty pobudzające krążenie krwi skóry głowy. Wpływa to bezpośrednio na lepsze dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych, a tym samym szybszy wzrost włosa i mocniejsze jego zakotwiczenie w skórze. Aplikowane na skórę preparaty zawierają m. in minoksidil czy kofeinę.

Jedno przemyślenie nt. „Czym cechuje się łysienie androgenowe?


  1. Sama menopauza to jeszcze nie tragedia, ale jak hormony nie zaczynają szaleć, to jest ok. W przeciwnym przypadku można jednak naprawdę się przestraszyć, bo łysienie u kobiet to nie jest normalna sprawa jak u facetów. Niektórzy od razu w takich przypadkach podejrzewają raka, co w sumie nieco jest zrozumiałe, bo można się nieco przerazić w takim przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *