Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe to problem wręcz powszechny. Biorąc pod uwagę fakt, iż na sam trądzik może cierpieć nawet 80% społeczeństwa w okresie dojrzewania, łatwo zauważyć, jak często na skórze twarzy pojawiają się trudne do usunięcia blizny.

 

Jak wyglądają blizny potrądzikowe?

 

  • Sam proces powstawania blizn tego rodzaju trwa blisko sześć miesięcy. W tym czasie zmiany skórne po wykwitach są najpierw silnie czerwone, by w późniejszym etapie przeobrażać się z zmiany jaśniejsze, czasem jaśniejsze aniżeli zdrowa tkanka skórna.
  • Blizny potrądzikowe mogą być zupełnie gładkie – warto wziąć pod uwagę, iż zachodzi w nich proces syntezy kolagenu oraz kwasu hialuronowego nawet 20-krotnie większy aniżeli w zdrowej skórze. Blizny mogą też posiadać niekorzystne uwypuklenia, krostki czy grudki, przez co jeszcze bardziej szpecą. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje blizn potrądzikowych.

Najczęściej na skórze twarzy pojawiają się blizny zanikowe, które są efektem właśnie stanów zapalnych skóry. Na twarzy mogą pojawiać się tez keloidy, które niestety mają tendencję do rozrastania się czy blizny przerostowe, jakie tworzą się dokładnie w miejscu uszkodzenia tkanki skórnej.

Pamiętajmy przy tym, że wszystkie blizny potrądzikowe mają tendencję do nawrotów i właśnie dlatego tak niezbędna staje się opieka profesjonalnego dermatologa, który zaleci właściwą dla indywidualnego pacjenta kurację niwelującą zmiany.

Co ważne, tylko odpowiednio dobrane leczenie pozwala zminimalizować ryzyko występowania nawrotów z 80% do tylko 20%. –

„Dlatego w Clinica Dermatologica zatrudniamy lekarzy specjalistów, którzy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem klinicznym. Dzięki ich wiedzy oraz umiejętnościom w pełni wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt, który pomaga w leczeniu blizn potrądzikowych. Nie zawsze wystarczy bowiem samo zastosowanie lasera, często najskuteczniejsze jest łączenie kilku metod terapeutycznych” – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog – wenerolog, właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Jak wygląda leczenie blizn potrądzikowych?

 

Leczenie blizn po trądziku nie należy do zadań łatwych i nie można wymagać od lekarzy cudów. Tak naprawdę żadna kuracja nie gwarantuje 100% efektów i całkowitego niwelowania powstałych zmian. Właśnie dlatego dermatolodzy uznają, iż najlepiej jest łączyć terapię i stosować kilka metod usuwania blizn jednocześnie. Oczywiście, cała terapia powinna przebiegać pod ścisłą kontrola lekarską a zabiegi powinny być wybierane zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Bierze się tutaj pod uwagę jego ogólna kondycje zdrowotną, ale też zakres zmian skórnych – ważna jest faza zaawansowania blizn, ich głębokość czy zajęta powierzchnia orz miejsce występowania.

Do najpopularniejszych zabiegów zalicza się dzisiaj laseroterapię, radioterpię czy krioterapię. Dużą skutecznością charakteryzują się też zabiegi medycyny estetycznej, takie jak terapia kwasami, peelingi mechaniczne i mikrodermabrazja. Coraz częściej korzysta się tez z ostrzykiwania botoksem. Nadal stosuje się też standardową farmakoterapię miejscową natomiast zabiegi chirurgiczne wykonuje się w ostateczności.

Źródła:

http://magazynwitalny.pl/zabiegi/blizny-potradzikowe/
http://medicinemag.pl/blizny-potradzikowe/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *